Skip to content

Volám sa Michal Hertlík.
Som cestovateľ, fotograf,
dobrodruh, zberateľ, dokumentarista, španielčinár,
milovník Latinskej Ameriky.

Dobre sa začal môj príbeh, však? Poďme sa spoločne pozrieť, ako som sa k tomu všetkému dostal.

Odmalička ma bavilo poznávať veci, hlavne tie vo svete. Ako 8-ročný som sa sám naučil všetky hlavné mestá sveta, kreslil som si vlajky, erby, surfoval prstom po veľkej mape sveta. Geografiu som mal v malíčku už v mojich 10-tich rokoch. Moja hlava odmalička pracovala ako Google Earth, priestorová orientácia mi nikdy nerobila problém.

O mne
O mne
O mne

Moje začiatky

Postupne sa k tomu pridal záujem o dejiny, geopolitiku a už v tak skorom veku som vedel, že chcem ísť študovať medzinárodné vzťahy a diplomaciu, kde je všeobecný prehľad o dianie vo svete nevyhnutnou súčasťou. Pre niekoho problém, pre mňa výhoda. Môj študijný sen som úspešne skončil v roku 2016. Tu máte prvú ukážku toho, že za svojimi snami si treba ísť a oni sa vám splnia. A je úplne jedno, či za rok, dva alebo desať. Vytrvalosť sa vypláca. Takto znie moje príslovie.

O mne
O mne

Cudzie jazyky

V 12-tich rokoch som sa začal učiť nový cudzí jazyk – španielsky. Vtedy som ešte vôbec netušil, ako mi tento jazyk kompletne zmení život, a že sa ním o ďalších 12 rokov začnem živiť. A to len preto, že ho dobre ovládam. Každý nový jazyk vám dáva zlatý kľúč na otvorenie novej brány poznania vo svete. Učte sa ich poctivo a venujte im svoj drahocenný čas.

O mne
O mne
O mne

Štúdium a prax

Písal sa rok 2012, mal som 19, študoval som medzinárodné vzťahy, bol som doma v geografii a histórii, učil som sa 8. rok španielčinu. Chýbala mi však prax. Ako inak sa dobre naučiť jazyk než v krajine, kde sa ním hovorí? Tipujete správne, v 19-tich som si sám začal plánovať cestu do kolísky španielčiny – do Latinskej Ameriky, ktorú som v 20-tich rokoch prvýkrát podnikol. Venezuela. 3 mesiace. Sám. Iná planéta. Pri cestovaní nikdy nemôžete mať strach, pretože strach je najväčší nepriateľ, ktorý vás brzdí. Ja som ho nikdy nemal. Prežil som 3 mesiace v neuveriteľnej, pre väčšinu ľudí nepoznanej krajine a vrátil som sa domov ako iný človek – osobnostne aj jazykovo. Úroveň jazyka mi rapídne stúpla, začal som premýšľať v španielčine. Práve Venezuela v roku 2013 v mojich 20-tich rokoch bola prvá veľká skúška ohňom vo svete.

O mne

Spoznávanie krajín

Odmalička bola moja duša orientovaná na spoznanie tej-ktorej krajiny do hĺbky – kultúra, zvyky, tradície, gastronómia, obyvatelia, životný štýl, pouličný ruch. S tým súvisí aj moje obrovské hobby – zberateľstvo. Vo 8-ich rokoch som sa stal zberateľom a dnes sa môžem pochváliť zbierkami poštových známok, pohľadníc, bankoviek, masiek, ktoré sú všetky zamerané práve na svetové krajiny a ich kultúry a tradície. Na to, aby som všetko spomenuté mohol v danej krajine zvečniť, som potreboval fotoaparát. Už roky predtým som si pre seba vravel, že raz budem slávnym fotografom behajúcim po svete a dokumentujúcim veci okolo seba. Tento moment prišiel na začiatku roka 2015, kedy som do ruky dostal moju zrkadlovku. Odvtedy aktívne fotím a neprestávam. Práve naopak, začínam pracovať na svojom sne, pretože kto si za ním ide, raz ho svojou tvrdou a náročnou prácou určite dosiahne.

Doma ďaleko od domova

Znalosťou španielčiny a dravosťou pre dobrodružné a adrenalínové cesty do sveta sa stala mojou kolískou práve Latinská Amerika. Pred mojou prvou cestou by som si to ani nevedel predstaviť, ale dnes už môžem povedať, že sa tam cítim ako doma. Moje druhé obrovské Slovensko s nekonečným temperamentom, láskavosťou, farebnosťou, energiou a úsmevmi.

Naprieč Latinskou Amerikou

V roku 2015 som cestoval 3 mesiace v Paname, kde som si poriadne poistil moju úroveň španielskeho jazyka. Postupne sa na moje konto pridali Kuba, Mexiko, Peru, Bolívia, Chile, Argentína, Uruguaj, Paraguaj, Brazília, Ekvádor, Nikaragua a stále plánujem ďalšie cesty. Latinská Amerika sa stala mojím druhým domovom a vždy sa tam budem nadšený vracať. Nechal som tam totiž polku môjho srdca a postavil som na nej celý svoj život. Už vyše 5 rokov súkromne učím španielsky jazyk na profesionálnej úrovni. Aspoň vidíte, kde vás veci dokážu priviesť, keď sa im venujete, nikdy sa nevzdávate a dávate do nich svoje úsilie a srdce.

O mne
O mne

Cieľ mojich ciest

Pointa každej mojej cesty za hranice Slovenska je spoznať danú krajinu, vidieť v nej čo najviac a zažiť z nej čo najviac. Mojim cieľom nie je ostať v krajine pár dní, ledva prejsť niečo v hlavnom meste a odísť do ďalšej. Môj štýl pozostáva v tom, aby sa daná krajina zmenila na môj domov na určité dlhšie obdobie a mal som možnosť preniknúť do jej vnútra a vidieť, ako to tam reálne funguje. Nielen na oko pre turistov. Lákajú ma hlavne ne-mainstreamové krajiny, kde nechodí veľa ľudí, kde bieleho Európana ako mňa považujú za atrakciu, a kde sa dajú navštíviť miesta, kde nikto z cudzincov nebol. Masový turizmus nie je veru nič pre mňa.

O mne
O mne
O mne

Za čo vďačím cestovaniu?

Cestovanie ma zocelilo ako osobu. Každý človek v mladom veku sa pri cestovaní nájde ako osobnosť, zistí svoje silné a slabé stránky, na ktorých pracuje, aby slabými už viac neboli. Cestovanie mi rozšírilo môj obzor, dalo mi vedomosti, znalosti, sebadôveru, otvorilo mi viac oči, zmenilo mi pohľad na mnoho vecí, ale hlavne – dalo mi nekonečné množstvo priateľov. Viem, že mám vždy domov všade tam, kde som bol, vďaka skvelým miestnym ľuďom. V neposlednom rade mi dalo tisíce zážitkov, ktoré nosím stále v mojom srdci. Pretože zážitky sú práve to, čo vám už nikdy nikto nezoberie. Cestovanie ma uspokojuje a nachádzam v ňom psychickú pohodu, ktorú vám uponáhľaný život na Slovensku určite v takej miere nedá.

O mne
O mne

Prečo cestovanie?

Mojim hlavným impluzom na cestovanie bola už odmalička túžba objavovať, zažiť a vidieť na vlastné oči to, čo som ako malý 8-ročný chlapec videl na rozsvietenom glóbuse v mojej detskej izbe. Na svete neexistuje miesto, kam by ste nemohli ísť. Všetko je možné a dosiahnuteľné. Všetko je to totižto len o vás a vašej mysli. Pokiaľ je vaša myseľ nastavená na dosiahnutie svojho cieľa, nič vám nebráni v tom, aby ste si za ním šli. Krok po kroku.

O mne
O mne

Najväčší cestovateľský sen

Mojou najväčšou vášňou je cestovanie, behanie po svete, objavovanie nových krajín a ich kultúr, rozprávanie sa s miestnymi ľuďmi, skúmanie ich zvykov a tradícií. Aj vďaka veľkým znalostiam španielskeho jazyka sa najviac cítim doma práve v Latinskej Amerike. Vo svete sa nestratím, hlavu používam ako jednu veľkú mapu sveta aj s kompasom, obchodovanie a vyjednávanie takisto patria medzi moje silné stránky. Popri cestovaní fotografujem, píšem cestovateľské články a reportáže, som veľkým zberateľom a vyučujem španielčinu. Milujem všetko latino – krajiny, hudba, tanec, jedlo, ľudia, jazyk, tradície, festivaly. Mojím najväčším cestovateľským snom je Veľkonočný ostrov kvôli unikátnym sochám Moai a domorodcom. Prostredníctvom mojich cestovateľských zážitkov a skúseností zo sveta sa snažím inšpirovať druhých, aby sa aj oni chopili šance a išli si za svojimi snami. 95% ľudí svoje sny sníva, kdežto 5% vstane a plní si ich.

O mne
„Hranice? Nikdy som žiadne nevidel, ale počul som, že existujú v mysliach niektorých ľudí.“


Volám sa Michal Hertlík a toto je môj cestovateľsko-životný príbeh.

O mne

Zberateľ masiek

Odmalička pútali moju pozornosť rozličné svetové kultúry a ich prejavy. Tým najviac pozoruhodným boli pre mňa masky. Od mladého veku som sa začal o ne zaujímať, čo vyústilo až do zberateľskej činnosti. Zbieram nástenné masky z rôznych kultúr z celého sveta, no najviac ma pochopiteľne zaujímajú tie z Latinskej Ameriky. V tamojších krajinách sa vždy snažím nájsť človeka – majstra/remeselníka, ktorý takéto masky zo svojej kultúry vyrába. Navštívim ho v jeho dielni, nech je kdekoľvek, a sledujem proces výroby daných masiek. Neskutočne ma to fascinuje a vždy si z každej krajiny donesiem nejaké masky domov do svojej zbierky, aby tak zdobili steny v mojej izbe. Okrem toho existujú vo svete aj festivaly zamerané iba na masky, ktoré sa takisto snažím postupne navštevovať a dokumentovať tak prejavy tej-ktorej kultúry a krajiny priamo v epicentre temperamentného deja. V mojej zbierke je vyše 50 jedinečných masiek a každou ďalšou cestou k nim pribúdajú ďalšie. Masky sú pre mňa stelesnením danej kultúry a symbiózou ľudskej bytosti s niečím nadpozemským.

O mne

Lektor španielčiny

Španielsky jazyk som sa začal učiť ako 12-ročný na gymnáziu. V tom čase by mi ani vo sne nenapadlo, že o niekoľko rokov na to ma tento najtemperamentnejší a najromantickejší jazyk na svete bude živiť a navyše, že mi bude robiť veľkú každodennú radosť a stane sa mojou bežnou súčasťou. Počas štúdia som sa chcel v španielčine neustále zdokonaľovať. Aby sa tak dialo, musel som odísť tam, kde sa ňou hovorí. Keďže európske Španielsko ma nikdy vyslovene nelákalo, moje kroky okamžite smerovali do kolísky španielčiny, do ďalekej a nepoznanej Latinskej Ameriky. Vďaka tomu, že som bol v 20-tich rokoch hodený do vody, som sa naučil v španielsky hovoriacom svete dobre plávať. Spojenie kvalitnej výučby a následného viacnásobného pobytu v Latinskej Amerike mi otvorilo a stále otvára možnosti, aké sa človeku bez znalosti španielčiny nikdy nenaskytnú. Teraz máte vy všetci tú možnosť dať sa spolu so mnou na španielčinu a ukážem vám tak krásy tohto románskeho jazyka. Učím súkromné individuálne hodiny už šiesty rok. Tak čo, ¿vamos a aprender español juntos?

O mne

Autor cestovateľských článkov

Ešte ako malý, keď som mal v ruke nejaký časopis, vždy som v ňom listoval, či tam nájdem aj článok o cestovaní, aby som si ho následne prečítal a dozvedel sa niečo nové, zaujímavé. Zároveň som vždy sníval, aké by to asi bolo mať svoj článok takto v časopise, pripadalo mi to nemožné. Potom som začal dobrodružne cestovať po svete a zážitky s fotkami sa hromadili, no akosi mi nenapadlo s nimi niečo viac robiť. Začiatkom roka 2018 však prišiel prelomový moment, kedy som si povedal, že mám toľko skvelého materiálu, ktorý nikto nikdy nevidel, že vlastne by som mohol osloviť časopisy a začať písať články. Netrvalo dlho a v časopise mi vyšiel môj prvý článok. Nemožné sa zrazu stalo možným. Odvtedy sa písaniu cestovateľských článkov a reportáží venujem absolútne naplno a čitateľov teším svojimi dielami už piaty rok. Vytvárať pútavé texty s množstvom príhod a zaujímavými faktami z daných krajín je pre mňa niečo, v čom som sa našiel, čo ma motivuje, čo ma poháňa vpred, niečo, čo mojej fantázii dáva priestor si uletieť a ukázať, čo v nej je ukryté. Snáď vás tým budem tešiť ešte veľmi dlho.

O mne

Zberateľ poštových známok, pohľadníc, bankoviek

Keď som mal 8 rokov, tatino ma zobral do obývačky a ukázal mi jeho skvosty z čias socializmu – poštové známky v pár albumoch. Mne sa táto záľuba zapáčila a rozhodli sme sa v nej spolu pokračovať. Dnes je to už vyše 20 rokov, čo sme vášniví zberatelia. Ja sa venujem poštovým známkam, pohľadniciam zo sveta a bankovkám z Latinskej Ameriky. Zberateľstvo sa nielen stalo našou rodinnou vášňou, ale pri mojom dospievaní ma toho naučilo vskutku mnoho. Či už sa obracať vo svete obchodu a zjednávať na burzách, ale aj rozličné vedomosti o svete. Pretože prostredníctvom poštových známok, pohľadníc a bankoviek sa človek dozvedá veľa informácií o daných krajinách a často je to efektívnejšie než výučba v škole. V poštových známkach dávam dokopy známkové krajiny, černochov, indiánov, masky, tradície, kroje, hudobné, stolný tenis a iné. V pohľadniciach sa zameriavam na svetové krajiny, kde platí, že čím vzdialenejšia krajina, tým vzácnejšia pre moju zbierku, a taktiež černochov a indiánov. V bankovkách sa sústreďujem na krajiny Latinskej Ameriky, s ktorými tam zároveň aj platím.

Zberateľ masiek

Odmalička pútali moju pozornosť rozličné svetové kultúry a ich prejavy. Tým najviac pozoruhodným boli pre mňa masky. Od mladého veku som sa začal o ne zaujímať, čo vyústilo až do zberateľskej činnosti. Zbieram nástenné masky z rôznych kultúr z celého sveta, no najviac ma pochopiteľne zaujímajú tie z Latinskej Ameriky. V tamojších krajinách sa vždy snažím nájsť človeka – majstra/remeselníka, ktorý takéto masky zo svojej kultúry vyrába. Navštívim ho v jeho dielni, nech je kdekoľvek, a sledujem proces výroby daných masiek. Neskutočne ma to fascinuje a vždy si z každej krajiny donesiem nejaké masky domov do svojej zbierky, aby tak zdobili steny v mojej izbe. Okrem toho existujú vo svete aj festivaly zamerané iba na masky, ktoré sa takisto snažím postupne navštevovať a dokumentovať tak prejavy tej-ktorej kultúry a krajiny priamo v epicentre temperamentného deja. V mojej zbierke je vyše 50 jedinečných masiek a každou ďalšou cestou k nim pribúdajú ďalšie. Masky sú pre mňa stelesnením danej kultúry a symbiózou ľudskej bytosti s niečím nadpozemským.

Lektor španielčiny

Španielsky jazyk som sa začal učiť ako 12-ročný na gymnáziu. V tom čase by mi ani vo sne nenapadlo, že o niekoľko rokov na to ma tento najtemperamentnejší a najromantickejší jazyk na svete bude živiť a navyše, že mi bude robiť veľkú každodennú radosť a stane sa mojou bežnou súčasťou. Počas štúdia som sa chcel v španielčine neustále zdokonaľovať. Aby sa tak dialo, musel som odísť tam, kde sa ňou hovorí. Keďže európske Španielsko ma nikdy vyslovene nelákalo, moje kroky okamžite smerovali do kolísky španielčiny, do ďalekej a nepoznanej Latinskej Ameriky. Vďaka tomu, že som bol v 20-tich rokoch hodený do vody, som sa naučil v španielsky hovoriacom svete dobre plávať. Spojenie kvalitnej výučby a následného viacnásobného pobytu v Latinskej Amerike mi otvorilo a stále otvára možnosti, aké sa človeku bez znalosti španielčiny nikdy nenaskytnú. Teraz máte vy všetci tú možnosť dať sa spolu so mnou na španielčinu a ukážem vám tak krásy tohto románskeho jazyka. Učím súkromné individuálne hodiny už šiesty rok. Tak čo, ¿vamos a aprender español juntos?

Autor cestovateľských článkov

Ešte ako malý, keď som mal v ruke nejaký časopis, vždy som v ňom listoval, či tam nájdem aj článok o cestovaní, aby som si ho následne prečítal a dozvedel sa niečo nové, zaujímavé. Zároveň som vždy sníval, aké by to asi bolo mať svoj článok takto v časopise, pripadalo mi to nemožné. Potom som začal dobrodružne cestovať po svete a zážitky s fotkami sa hromadili, no akosi mi nenapadlo s nimi niečo viac robiť. Začiatkom roka 2018 však prišiel prelomový moment, kedy som si povedal, že mám toľko skvelého materiálu, ktorý nikto nikdy nevidel, že vlastne by som mohol osloviť časopisy a začať písať články. Netrvalo dlho a v časopise mi vyšiel môj prvý článok. Nemožné sa zrazu stalo možným. Odvtedy sa písaniu cestovateľských článkov a reportáží venujem absolútne naplno a čitateľov teším svojimi dielami už piaty rok. Vytvárať pútavé texty s množstvom príhod a zaujímavými faktami z daných krajín je pre mňa niečo, v čom som sa našiel, čo ma motivuje, čo ma poháňa vpred, niečo, čo mojej fantázii dáva priestor si uletieť a ukázať, čo v nej je ukryté. Snáď vás tým budem tešiť ešte veľmi dlho.

Zberateľ poštových známok, pohľadníc, bankoviek

Keď som mal 8 rokov, tatino ma zobral do obývačky a ukázal mi jeho skvosty z čias socializmu – poštové známky v pár albumoch. Mne sa táto záľuba zapáčila a rozhodli sme sa v nej spolu pokračovať. Dnes je to už vyše 20 rokov, čo sme vášniví zberatelia. Ja sa venujem poštovým známkam, pohľadniciam zo sveta a bankovkám z Latinskej Ameriky. Zberateľstvo sa nielen stalo našou rodinnou vášňou, ale pri mojom dospievaní ma toho naučilo vskutku mnoho. Či už sa obracať vo svete obchodu a zjednávať na burzách, ale aj rozličné vedomosti o svete. Pretože prostredníctvom poštových známok, pohľadníc a bankoviek sa človek dozvedá veľa informácií o daných krajinách a často je to efektívnejšie než výučba v škole. V poštových známkach dávam dokopy známkové krajiny, černochov, indiánov, masky, tradície, kroje, hudobné, stolný tenis a iné. V pohľadniciach sa zameriavam na svetové krajiny, kde platí, že čím vzdialenejšia krajina, tým vzácnejšia pre moju zbierku, a taktiež černochov a indiánov. V bankovkách sa sústreďujem na krajiny Latinskej Ameriky, s ktorými tam zároveň aj platím.